A demencia két korai tünetére szeretném felhívni a figyelmet, amelyeknek egyáltalán nincs közük a memóriavesztéshez.

A demencia, más néven értelmi hanyatlás vagy elbutulás, egy olyan progresszív betegség, amely fokozatosan rontja az egyén kognitív képességeit. E betegség során az intellektus folyamatosan gyengül, és a tünetek idővel egyre súlyosabbá válnak. A demencia valójában egy tünetegyüttes, amely magában foglalja az emlékezeti problémákat, az agyi funkciók zavaraival járó beszéd- és érzékszervi nehézségeket, valamint a mozgáskoordináció romlását. Ezen kívül a döntéshozatali képesség csökkenése és a személyiség megváltozása is jellemzi. Bár a demenciát leginkább a memóriazavarokkal azonosítják, a szakértők nemrégiben felhívták a figyelmet két korai tünetre, amelyek gyakran elkerülik az emberek figyelmét, és amelyek fontos jelei lehetnek a betegség kialakulásának.
Dr. Tim Rittman, elismert neurológus, a demencia korai jelei között kiemelte a hangulati és viselkedésbeli változásokat, különös figyelmet fordítva a tartósan rossz hangulatra és a fokozott szorongásra. Ezek az érzelmi eltérések gyakran ok nélkül jelentkeznek, és az érintettek szomorúságot vagy szorongást élhetnek meg. Az ilyen típusú hangulati ingadozások nem csupán a belső világukat, hanem mindennapi életüket és társadalmi kapcsolataikat is jelentősen befolyásolhatják.
Fontos hangsúlyozni, hogy az ilyen jellegű hangulati zavarok nem csupán a demencia jelei lehetnek, hanem más egészségi állapotoknak is a tünetei. Ha a rossz hangulat és szorongás hosszú távon fennáll, különösen akkor, ha emlékezetkiesés vagy zavartság is társul hozzá, érdemes szakemberhez fordulni. A korai beavatkozás segíthet a betegség hatékonyabb kezelésében - figyelmeztet a Mirror.