Csányi Vilmos professzor 90. születésnapját ünnepeljük, és ezen alkalomból érdemes megemlékezni azokról az értékes hozzájárulásokról, amelyeket az élete során tett. Munkássága nemcsak a tudományos világban, hanem a társadalom szélesebb rétegeiben is jelen


Ma ünnepeljük 90. születésnapját a magyar kutyázás egyik legkiemelkedőbb személyiségének, Csányi Vilmosnak. E jeles alkalomból összeállításunkban tisztelegünk munkássága előtt és felelevenítjük azokat a mérföldköveket, amelyek révén hozzájárult a kutyák és emberek közötti kapcsolat mélyebb megértéséhez.

A Széchenyi-díjas magyar biológus, biokémikus, etológus, egyetemi tanár Csányi Vilmos nemcsak a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, de a Magyar Tudomány főszerkesztőjének posztját is betöltötte. Kutatási területei az állati és emberi viselkedés, valamint a biológiai és a kulturális evolúció kérdéseire is kiterjedtek. Összegyűjtöttük a számunkra legfontosabb eredményeit, cikkünkből azt is megtudhatjátok, hogy miként kapcsolódott Csányi professzor a We love Dogz magazinhoz az elmúlt évek során.

Boldog születésnapot! Isten áldása kísérje utadat, és legyenek még sok szép, örömteli pillanataid az elkövetkező években!

Az érettségi után Csányi Vilmos az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karára adta be jelentkezését, ahol a vegyész szakot választotta. 1958-ban sikeresen megszerezte vegyész diplomáját, amelynek birtokában először a Budapesti Orvostudományi Egyetem Orvosi Vegytani Intézetében kezdett dolgozni (jelenlegi nevén Semmelweis Egyetem). Néhány év elteltével már adjunktusi pozíciót töltött be az intézményben.

1973-ban tért vissza az ELTE Természettudományi Karára, ahol eleinte a magatartásgenetikai laboratóriumban kezdett dolgozni tanárként.

1993-ban kezdte el az ELTE posztgraduális etológia kurzusának vezetését, és egészen 2000-ig tanszékvezetői pozíciót töltött be. 2005-től professor emeritusként folytatta munkáját az intézményben. Az etológia mellett a humánetológiát, a magatartásgenetikát és a rendszerelméletet is tanította a hallgatóknak, gazdagítva ezzel képzésüket. Ezen kívül ő volt az MTA és az ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoportjának vezetője is. Kutatói pályafutása során hosszabb időt töltött az Egyesült Államokban, ahol először a Harvard Egyetemen, majd a New York State Research Institute for Neurochemistry-ben végzett kutatásokat.

A biológiai tudományok kandidátusa lett.

Munkásságának középpontjában a kutyák evolúciós fejlődése és viselkedése állt, mely témában számos figyelemre méltó könyvet írt, köztük olyanokat is, amelyek szépirodalmi értékkel bírnak. Elhíresült megállapítása, miszerint a kutya egyfajta szőrös gyermek, máig meghatározó hatással van a kortárs etológiai kutatásokra. Ő volt az, aki képes volt felismerni a kutyák különleges képességeit, és ezeket érthetően párhuzamba állította az emberi viselkedéssel, az óvodás gyerekekhez hasonlítva azokat.

Nem túlzás azt állítani, hogy az élete delén túllépő professzor minden megjelenése és nyilatkozata tömegeket vonz. Éppen ezért nagy örömmel hallgattuk még 2023-ban, a We love Dogz által szervezett első DOGZ Konferecián.

A We love Dogz magazinnal legutóbb az Értsd a kutyád!, az Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs által írt kiadványunk kapcsán fonódott össze munkássága. A mindenki számára praktikus ismerteket és tanácsokat tartalmazó, a modern gazdik kézikönyveként megszületett könyv előszavát szintén ő írta.

Related posts