Január negyedik hetében 70 ezer ember keresett fel orvost influenzaszerű tünetekkel, ami nyolc év óta a legmagasabb számnak számít.

Utoljára nyolc évvel ezelőtt volt ebben az időszakban a mostaninál magasabb az influenzaszerű megbetegedések száma - derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) csütörtökön közzétett friss adataiból.
A légúti figyelőszolgálat becslése szerint január 20. és 26. között 69 900-an fordultak orvoshoz influenzaszerű fertőzés tüneteivel, közel 16 ezerrel többen, mint az előző héten. Hasonlóan sok influenzaszerű eset csak kétszer fordult elő az elmúlt években január negyedik hetében: 2019-ben némileg kevesebb, 65 000 megbetegedést regisztráltak, míg 2017-ben még a mostaninál is jelentősen többen, 102 700-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel.
Az NNGYK legfrissebb adatai alapján január negyedik hetében a 100 000 lakosra jutó influenzás tünetekkel orvoshoz fordulók száma a következőképpen alakult: Heves megyében 1218 fő, Veszprém megyében 1050 fő, míg Tolna megyében 1029 fő kereste fel az egészségügyi intézményeket, ezzel ők vezetik a statisztikát. Ezzel szemben a legalacsonyabb értékeket Zala megyében (369 fő), Nógrád megyében (471 fő) és Budapesten (449 fő) regisztrálták.
Az országos szintű sentinel orvosok január negyedik hetében összesen 333 légúti fertőzésben érintett betegetől vettek mintát. A laboratóriumi vizsgálatok eredményei alapján 171 esetben az influenzavírus (A és B típus) jelenlétét mutatták ki, míg 6 betegnél a humán metapneumovírus (hMPV) volt kimutatható. Ezen kívül 5 esetben a SARS-CoV-2 vírust, amely a COVID-19 betegséget okozza, 4 esetben pedig légúti óriássejtes vírust (RSV) azonosítottak. A sentinel adatok alapján az influenza pozitivitási aránya 51,4%-nak bizonyult.
A Qubit legutóbbi cikkében Csilek András infektológus szakorvos, aki a Magyar Orvosi Kamara Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Területi Szervezetének elnöki tisztségét is betölti, világosan megfogalmazta, hogy "nyilvánvalóan járványhelyzet van, és sokan szenvednek a betegségtől". Az orvos tapasztalatai alapján az idei influenzaszezon, akárcsak a tavalyi, korábban indult, mint azt a korábbi évek során megszokhattuk, ám a fertőzések lefolyása nem tűnik súlyosabbnak, mint a múltban.
Ezt az adatok is alátámasztják. A légúti figyelőszolgálathoz 24 kórházból beérkező adatok alapján január negyedik hetében 293 főt vettek fel kezelésre súlyos, akut légúti fertőzés (SARI) tüneteivel, és közülük 36-an kaptak intenzív/szubintenzív ellátást. A kórházi kezelést igénylő betegek közül 128 főnél influenzavírust, 28 főnél RSV-t, 13 főnél pedig SARS-CoV-2 vírust mutattak ki. A tájékoztatóból kiderül, hogy míg a coviddal kórházba kerültek többsége 60 éves vagy annál idősebb volt, az RSV-s, kórházi ápolást igénylő betegek 78,6 százaléka 2 éves vagy annál fiatalabb kisgyermek.
Csilek korábban rámutatott, hogy az influenzás megbetegedések megelőzésére a legjobb módszer az influenzavakcina beadatása, és ez még mindig időben van. A szakorvos véleménye szerint fontos lenne, hogy kialakuljon az évenkénti influenzaoltás szokása, hogy erősíthessük védettségünket és felkészülhessünk a folyamatosan változó influenza vírusokra.