Öt milliárd forint éves jövedelemre tesznek szert a bányászati vállalatok vezetői, ami hatalmas felháborodást váltott ki a befektetők körében.

A bitcoin-bányászat világában a vezetők dollármilliárdokat zsebelnek be, míg a befektetők egyre inkább a profit nyomába erednek. A bérszintek ezen a területen meghaladják a legtöbb más iparágét, ám a teljesítmény nem mindig követi a várakozásokat – kérdés, meddig tartható fenn ez a helyzet a vezetők részéről?
Az amerikai bitcoin-bányászat vezetői a bőséges részvényjuttatási programok révén jelentősen magasabb jövedelmet realizálnak, mint az informatikai és energiaipari szektorban dolgozó kollégáik. Noha a kemény munkával elért nyereséget senki sem vonja kétségbe, a részvényesek – a VanEck vagyonkezelő legfrissebb elemzései alapján – nem nézik ezt jó szemmel.
A VanEck által elemzett Bit Digital, Cipher Mining, CleanSpark, Core Scientific, Hut 8, Marathon Digital, Riot Platforms és TeraWulf vezetői 2024-ben átlagosan 14,4 millió dollárt (kb. 4,9 milliárd forintot) kerestek. Ez az összeg több mint duplája az előző év 6,6 millió dolláros bérének, és jóval meghaladja az energetikai és technológiai ágazatokban megszokott átlagos juttatásokat.
A 474 ezer dolláros (161 millió forintos) alapfizetések összhangban vannak a többi iparágéval, de a részvényalapú kompenzáció jelentősen megdobja a keresetet. A bányászok vezetőinek teljes fizetésének 89%-át ezek a bónuszok és jutalmak adják.
A csúcsot a Riot Platforms vezérigazgatója, Fred Thiel állította be, 79,3 millió dolláros (átszámítva mintegy 27 milliárd forintos) részvényjuttatásával - ez volt a legnagyobb 2024-ben. Ez majdnem kétszerese volt a MARA Holdings és a Core Scientific juttatásának, és többszöröse a többi bányavállalat vezérigazgatójáénál.
A vezetők bizonyára nem panaszkodnak, de a részvényesek már kevésbé szívlelik a dolgot. Az "agresszív kompenzációs csomagokat" ugyan megszavazzák, de a támogatás gyenge. Míg az S&P 500 és a Russell 3000 vállalatok esetében a részvényesek 90%-a támogatja ezeket, a bányász cégeknél a jóváhagyás aránya mindössze 64%.
"A szkepticizmus megalapozottnak tűnik. A vezetők továbbra is túlméretezett részvényjuttatásokat adnak maguknak, amelyek felhígítják a részvényeseket, anélkül hogy a fizetést megbízhatóan összekapcsolnák a hosszú távú értékteremtéssel."
Matthew Sigel, a VanEck digitális eszközök kutatásának vezetője, és Nathan Frankovitz, a cég befektetési elemzője, részletesen kifejtették véleményüket a témáról.
A részvényalapú ösztönzők alapvetően képesek összhangba hozni a menedzsment és a befektetők érdekeit. Azonban a VanEck által végzett elemzés rávilágít arra, hogy számos bányász még mindig rövid és középtávú megközelítéssel, korlátozott teljesítménymutatókkal és a részvényesi értéket csökkentő felhígítási kockázatokkal tervezi ezeket a juttatásokat.
A jelentés szerint a befektetők nem tűrték szó nélkül a jelentős összegeket – már 2022-ben megjelentek az első aggodalmak, amikor a Riot részvényesei elutasították a cég 22 millió dolláros vezérigazgatói juttatását. A kutatók előrejelzései alapján 2025-re a nyolc bányász közül három "kifejezett elítélésben" részesül a vezetői bérezési javaslatokra adott reakciók következményeként.
A jelenlegi bérstruktúrák értékteremtési képessége és fenntarthatósága komoly kérdéseket vet fel. Az vállalatok piaci kapitalizációja és a kifizetések között egyre növekvő ellentmondások figyelhetők meg. Például a TeraWulf és a Core Scientific esetében a vezetői juttatások a vállalatok piaci tőkeemelkedésének csupán körülbelül 2%-át képviselik, míg a Marathon esetében ez az arány már 18%-ra, a Riot esetében pedig elképesztő 73%-ra rúg.
Az egyenlőtlenségek észlelésével párhuzamosan elindultak a vizsgálatok, és a részvényesek kritikái is felerősödtek. Ennek következményeként a nyolc bányászból hat már elkezdte alkalmazni a teljesítményrészvények (PSU) rendszerét. Ezek a részvények általában hosszú távú megállapodások keretében, előre definiált feltételek mellett kerülnek kiosztásra, és a részvényárfolyam, illetve a teljes részvényesi hozam alakulásához kapcsolódnak.
"Ahogy a bitcoinbányászok egyre inkább nagyszabású infrastruktúra-üzemeltetőkké alakulnak, úgy a vezetői kompenzációs rendszereiknek is alkalmazkodniuk szükséges a változó környezethez."
- állapította meg a VanEck elemzőcsoport.
A globális befektetési alapkezelő szerint a bányászoknak érdemes lenne a bónuszok során a költség/bányászott érme mutatóra helyezniük a hangsúlyt. Továbbá, fontos lenne, hogy fokozottabb figyelmet szenteljenek a befektetett tőke megtérülésének, és szorosabb összhangot teremtsenek a teljesítménykövetelmények és a részvényjuttatások között.