A foltpermetezés új dimenzióba lépett: mostantól 25 cm-es precizitással, 3D kamerák segítségével és valós idejű döntéshozatali folyamattal biztosítjuk a legjobb eredményeket.

Egyre népszerűbb téma a foltpermetezés. Amikor erre gondolunk, gyakran egy olyan permetező jut eszünkbe, amely néhány centiméteres szakaszokban juttatja ki a vegyszert. A Carbon Bee viszont egy olyan, utólagosan felszerelhető készletet fejlesztett ki, amely egy meglévő szántóföldi permetezőre is rögzíthető, lehetővé téve a precíz vegyszerkijuttatást még széles gépekkel is.
A francia Carbon Bee vállalat bemutatja a SmartStriker X-et, egy innovatív kamerás rendszert, amelyet rendkívül egyszerűen, plug-and-play módon lehet telepíteni. Ez a modern megoldás tökéletesen együttműködik mind az új, mind a már meglévő permetező gépekkel, és kiemelkedő pontosságot garantál a permetezési folyamat során. A rendszer legalább 25 centiméter széles elméleti permetezési sávokkal működik, így hatékonyan segíti a precíziós mezőgazdaságot.
A Carbon Bee kameraháza innovatív módon integrál egy 3D és RGB kamerát, amely lehetővé teszi a térbeli és színes képek precíz rögzítését. A Sensor X egység különösen könnyű és kompakt, így ideális választás a mobil alkalmazásokhoz. A kamerák látómezeje egy mérettel bővül, három méter szélességben és három méter előre terjedve, garantálva a részletes és gazdag látványt.
A foltpermetezés folyamata során egy 3D kamera dinamikusan térképezi fel a területet, miközben egy központi számítógép valós időben elemzi az adatokat. A szoftver képes azonosítani a növényeket, és megállapítani, hogy a felismerés alapján gyomról van-e szó. Amennyiben gyomot észlel, a rendszer dönt arról, hogy permetezés szükséges-e a hatékony védekezés érdekében.
A folyamat során a mesterséges intelligencia és az emberi beavatkozás egyedülálló együttműködése valósul meg. A fúvókák precízen, a legideálisabb időpontban nyitnak és zárnak. Az adatátvitel közvetlenül internetkábeleken keresztül zajlik, így megkerüljük az Isobus rendszert, amely a túlterheltsége miatt lassíthatná a feldolgozási folyamatokat. A kamerák, a vezérlőegység és a fúvókák közvetlen összekapcsolásának köszönhetően a rendszer akár 25 km/h sebességgel is kiemelkedően pontos permetezést képes végezni.
A Carbon Bee rendszer felhasználói lehetőséget kapnak arra, hogy megosszák adataikat a rendszer tulajdonosaival, ezzel hozzájárulva a szoftver pontosságának növeléséhez. A beépített ingyenes eSIM kártya folyamatos kapcsolatot teremt a gyártóval, lehetővé téve ezzel az adatok egyszerű megosztását és a szükséges frissítések zökkenőmentes telepítését. A kisebb frissítések automatikusan, a háttérben történnek, míg a jelentősebb frissítések telepítését a forgalmazó végzi el a helyszínen.
A rendszer innovatív módon támogatja az elektromos fúvókák és/vagy a szakaszos vezérlésű permetezés alkalmazását, akár 50 cm-es fúvókatávolság mellett. Amennyiben 25 cm-es távolságú fúvókákkal kombináljuk, a permetezési zónák rendkívüli pontossággal állíthatók be, így még hatékonyabbá válik a folyamat.
A megfelelő impulzusszélesség-modulációs (PWM) rendszer alkalmazásával a precizitás jelentősen fokozható. A gyors nyitási és zárási ciklusoknak köszönhetően a permetezett foltok hosszanti irányban is finomabbá válnak, így még pontosabb eredményeket érhetünk el.
A PWM rendszerrel kombinálva a Carbon Bee rendszer kettős dózisú permetezést is végezhet. Ez azt jelenti, hogy az egész területre egy alacsonyabb dózisú gyomirtó kerül, míg a nagyobb gyomokra teljes adag jut. Ez csökkenti a vegyszerfelhasználást, miközben megakadályozza a rezisztencia kialakulását.
A rendszer modulációs funkcióval is rendelkezik. Az RGB kamera érzékeli a növényi biomasszát és a színt, így biztosítva a vegyszerek egyenletes kijuttatását a növények tömegének megfelelően. Például kisebb növények extra tápanyagot kaphatnak, vagy a fungicidek és rovarirtók adagolása is optimalizálható.
A rendszer kiválóan működik a legtöbb Isobus konzollal, és folyamatosan frissítjük a szoftverét. Amikor a felhasználók a permetezési célokat választják ki, lehetőségük nyílik arra, hogy pontosan meghatározzák, mely növények kezelésére összpontosítanak, és milyen gyomok eltávolítására törekednek. A célzott növények listája rendszeres időközönként frissül, így a legtöbb szántóföldi és takarmánynövény optimális támogatást élvez.
A Carbon Bee kamerarendszer költsége méterenként 2 800 euróra rúg, ami magában foglalja a telepítést és a szükséges támogatást is. Egy 39 méteres permetező esetén ez az összeg meghaladja a 100 000 eurót. Amennyiben a gép nem rendelkezik PWM (Pulse Width Modulation) rendszerrel, akkor méterenként további 2 000 eurót kell kalkulálni, valamint egy 10 000 eurós kezdeti befektetésre is szükség van egy alternatív permetező számítógép beszerzéséhez.
Bár a beruházás jelentős, a forgalmazó szerint egy 200 hektáros gazdaság 1-2 éven belül megtérítülhetnek a költségek a csökkentett vegyszerhasználat és a nagyobb hozam révén. A gyártó szerint a vegyszerfelhasználás csökkenése gyakran meghaladja az 50%-ot, de óvatos becslések szerint is ez az arány biztosan elérhető. Tapasztalt gazdálkodók tudják, hogy nem minden vegyszer helyettesíthető foltpermetezéssel, de drágább vegyszerek esetében jelentős lehet a megtakarítás. Emellett, ha kevesebb növekedésgátló hatás éri a növényeket, a terméshozamok is növekedhetnek.
Bár a rendszer plug-and-play telepítésű, a felhasználónak előre ki kell számítania a szükséges vegyszermennyiséget. A moduláció során pedig érdemes megvizsgálni, hogy egy adott terület miért teljesít rosszul, mert ha például talajtömörödés az oka, a plusz nitrogén nem feltétlenül segít.
A permetezés folyamata során kiemelten fontos a figyelem, hiszen az instabil permetezőkeretek jelentősen befolyásolják a precizitást. Bár a technológia költséges, rengeteg lehetőséget kínál, különösen a növényvédő szerek használatának szigorodó szabályozása mellett. Ugyanakkor nem szabad elfeledkezni arról, hogy a rendszer nem működik tökéletesen önállóan; a folyamatos odafigyelés és karbantartás elengedhetetlen a sikerhez.